O młodych, dla młodych, z młodymi

Wczoraj (tj. 24 października) nasi uczniowie z klasy 3ap uczestniczyli w wydarzeniu adresowanym do młodzieży z województwa pomorskiego. Wczorajsze spotkanie odbyło się w siedzibie organizatora projektu – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawa ECS

Wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej, jest sercem budynku ECS. Ekspozycja zajmuje niemal 3000 m kw. na I i II kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Zwiedzający spędzają tu średnio 2 godziny. My niestety ze względu na ograniczenia czasowe i napięty harmonogram nie mieliśmy tyle czasu. Na pewno tu jednak wrócimy. Wszak to kawał historii Polski.

Ta nowoczesna ekspozycja ma charakter narracyjny. Zwiedzający zanurza się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia i projekcje wideo, interaktywne instalacje…
Każdy, kto odwiedza tę wystawę, ma szansę odnaleźć swoje własne odniesienia do historii i współczesności. Mnogość narracji pozwala tu po wielokroć wracać, za każdym razem odnajdować nową opowieść.

Tablice 21 postulatów wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 obiektów, które zobaczycie na wystawie stałej ECS.

Wydarzenie „Jutro tworzymy teraz”

W wydarzeniu uczestniczyły ważne osobistości naszego regiony: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent miasta Gdańska, Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.


Na spotkanie zaproszeni zostali prelegenci Przemysław Staroń (psycholog i kulturoznawca – nauczyciel roku 2018), i Zofia Kierner (nagradzana przedsiębiorczyni społeczna, prelegentka TEDx oraz aktywistka edukacji; jej osiągnięcia zostały docenione przez magazyn „Forbes”, który umieścił jej nazwisko na liście 25 under 25, zdobyła też tytuł Ambasadorki Polskiej Innowacji i została wybrana przez magazyn „Vogue” jedną z czołowych działaczek społecznych).


>> pełna fotorelacja / galeria <<

Podczas rozmów Q&A dowiedzieliśmy się, jak kreować swoją rzeczywistość, budować markę osobistą oraz jaka jest wizja przyszłości, w końcu JUTRO TWORZYMY TERAZ.

Tags:

Comments are closed

SZUKAJ W ARCHIWUM:

według kategorii:

według kalendarza wydarzeń:

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

według treści: